czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Co lepsze: interwencja chirurgiczna czy leczenie farmakologiczne? A może należy połączyć obie metody?
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

a my jestesmy szczesliwe wraz z Toba :) oby i innym sie udalo! :)
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

Dziękuje i trzymam za Was kciuki :D
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

Slodka30 pisze:.
domowniczka pisze:chetnie poczytam wypowiedzi dziewczyn, kt. w ten sposob sie lecza :) naprawde jest ktos kto stosuje tu homeopatie???
Ja sie lecze ta metoda
a dokladnie co bralas? i jak dlugo?
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

Na początku leczylam sie pól roku Bicomem, potem brałam lek homeopatyczny o nazwie Thuja occidentalis D 12. Po kilku miesiącach stosowania powtorzylam bicom. Thuje biorę profilaktycznie 4 kuleczki 15 min przed śniadaniem- nie powoduje żadnych skutków ubocznych, od ponad roku nie miałam ataków jak rownież boli brzucha w czasie miesiaczki.
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: domowniczka »

Thuja occidentalis D 12 - to ten lek homeopatyczny, tak?
Na postawione pytanie: Czy mozna wyleczyc endo lekami? odpowiedzialabym: Mnie sie wydaje, ze niemozna, ze mozna zaleczyc, ze mozna uspic, powstrzymac rozwoj, ale gdy raz zdiagnozuja endo to nawet, gdy wydaje sie, ze wszystko ok, siedzi sie na takiej bombie zegarowej, kt. moze wybuchnac
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

Gdy leczylam sie Synarella,mój lekarz nadal potwierdzal endo mimo ze w tym czasie nie miałam ataków bólu. Dobry lekarz jest w stanie to stwierdzić. Ja odkąd zaczęłam leczenie Bicomem i lekami homeopatycznymi nie tylko niemiewam bólu ale rownież czuje sie tak dobrze jak nie czułam sie od 8 lat. Lekarka która mnie operowala jak rownież jest moim lekarzem prowadzącym stwierdziła, ze nie spotkała sie jeszcze z osoba, która byłaby na tym etapie zdrowia co ja z endo. Dla potwierdzenia jej opinii zaproponowała mi spotkanie z lekarzem który jest ekspertem od endo w Szwecji. To spotkanie odbędzie sie za około pól roku a do tego czasu nadal będę pod opieka mojej lekarki. Ona potwierdziła fakt ze jestem zdrowa ale chce sie utwierdzic w tym przekonaniu umawiajac mnie z fachwcem.
Awatar użytkownika
lauretta1979
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: czwartek, 17 marca 2011, 16:56

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: lauretta1979 »

Moim zdaniem nie można wyleczyć lekami tego choróbska ponieważ na dzień dzisiejszy Endometrioza to jak narazie choroba NIEULECZALNA.Ale bez leków "zatrzymujących"jej postęp bądź "zaleczających" to byśmy daleko nie ujechały niestety...
nadzieja istnieje zawsze... do ostatniej chwili.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

wszystko zalezy od wielu czynnikow... Mysle, ze kazdy przypadek jest naprawde inny... Im dluzej w tym siedze, tym wyrazniej to widze.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Zgadzam sie z Toba Vwd - bo jedne leki pomoga jednej osobie a innej nie sa w stanie pomoc. Dobrze ze sa rozne mozliwosci leczenia tej choroby.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Slodka30
Stały bywalec
Posty: 98
Rejestracja: piątek, 12 lutego 2010, 11:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Slodka30 »

W moim przypadku trudno powiedzieć czy moja metoda leczenia pomoże rownież komuś innemu. Jak na razie nie poznałam nikogo kto leczylby sie w taki sposób dlatego nie mam tez punktu odniesienia. Po przeczytaniu listy leków jakie stosowaly forumowiczki można stwierdzić tylko to ze taki sposób leczenia nie pomaga a jedynie szkodzi. Mój lekarz potwierdził fakt ze jestem zdrowa- czego chcieć wiecej???
ilonaka
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 14:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: ilonaka »

Witajcie dziewczyny,czytajac wasze wypowiedzi zastanawiam sie nad tym,ze skoro nie mozna wyleczyc endo lekami,to po co lekarka faszeruje mnie orgametrilem?czy któras z was może brała te tabletki?bo mam go brac 2 x dziennie przez pół roku,co spowoduje brak miesiączki
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

Czesc ilonaka :) Lekarka Ci tego nie tlumaczyla? Orgametril wyciszy endo, ale go nie usunie, niestety. Wiele z nas go bralo - zajrzyj do dzialu o lekach :) A jak Ty sie czujesz podczas tej kuracji? i co bralas wczesniej?
ilonaka
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 14:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: ilonaka »

Witaj,powiem ci że moja lekarka nic mi nie tłumaczyła:(,stwierdziła ze widzi na szyjce ogniska endo,troche mnie to zadziwiło,oprócz tego oczywiscie mam inne objawy,jak ciągłe bóle w podbrzuszu,obfitsze miesiączki,ból podczas stosunku,
zapisała własnie ten lek orgametril ,biore juz go 2 tyg ,objawów ubocznych żadnych takich niemam,chyba ze wczorajsze plamienia jakie miałam mogą byc spowodowane tymi tabletkami,na szczescie zapisałam sie na jutro do innej lekarki,aby to sprawdzic
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Trzymam kciuki za wizyte i mam nadzieje ze przynajmniej tym razem dostaniesz konkretniejsze wyjasnienia od lekarza - trzymam za to kciuki i daj znac jak przebiegla wizyta. Pozdrawiam cieplo.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ilonaka
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 14:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: ilonaka »

Witaj,jestem juz po wizycie u innej lekarza.Niestety potwierdził diagnoze poprzedniej lekarki,że na szyjce mam widoczne ogniska endo,chociaz zeby to stwierdzic tak na 100% ,trzeba by było pobrac wycinek,mam jednak brac ten orgametril przez pół roku i poprostu to obserwowac.dla mnie to jednak wszystko dziwne.....
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

W sumie na szyjce macicy jest o wiele latwiej dojrzec ogniska endo i w sumie pewnie lekarz bedzie mogl zaobserwowac czy te ogniska sie zmniejszaja w trakcie kuracji - ale jak mowisz endo mozna zdiagnozowac pobierajac wycinki - jestem ciekawa co bedzie za te pol roku czyli czy lekarz zdecyduje o zabiegu czy dalszym leczeniu. Pozdrawiam.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ilonaka
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 13 października 2011, 14:15

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: ilonaka »

Witam po dłuzszym czasie,czy któras z was brała orgametril? i jak sie po nim czuła?ja niestety juz po dwóch miesiącach musiałam go odstawic,gdyż tak mi zatrzymał wode w organizmie,ze wygladałam jak balon...
czy są jakies inne leki,na ''uspienie''endo,czy lepiej odrazu sie zgodzic na laparoskopie,juz sama niewiem,po tym jak skonczyłam brac lek,ból powrocił :( wizyte u gin mam za 2 tyg,ale obawiam sie ze znow bedzie chciała wetknąc mi jakies hormony,a bym nie chciała. :roll:
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Dziewczyny bardzo chwala Visanne w takim przypadku. A czy to bedzie Twoja pierwsza laparoskopia czy moze kolejna - nie zawsze organizm prawidlowo reaguje na dany lek i trzeba wtedy starac sie zmienic lek aby dopasowac do swego organizmu - wiem to sama po sobie jak moj organizm reagowal na niektore tabletki antykoncepcyjne a jak reaguje obecnie - jest istotna roznica wiec mam nadzieje ze Ty trafisz tez na lek ktory bedzie Tobie odpowiadal i nie ma co sie meczyc z lekiem ktory organizm nie toleruje.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Rowniez polecam Visanne. Poczatek jest trudny; bole brzucha, plamienia, bole glowy, zawroty. Jednakowa godzina przyjmowania tez pomaga wszystko ustabilizowac. Czasem jednak leczenie farmaceutyczne nie wystarczy i niestety ale potrzebna jest laparoskopia. Wszystkim kobietkom, ktore czekaja na ten zabieg zycze aby po nim poczuly sie lepiej. Zyjmy bez bolu i ciaglego zmeczenia!!! Aga.
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

No właśnie mam poważny dylemat. Po 7 miesięcznej kuracji tabletkami hormonalnymi, po początkowym zmniejszeniu się torbieli, ponownie zaczęły rosnąć. Moj lekarz zaleca laparoskopię, ale jako że sam nie operuje już, sugerował poszukać dobrego "operatora". Poszłam na konsultację, właściwie po to, by znaleźć dojście do szpitala. Przez zrządzenie losu trafiłam do samego ordynatora. I ten powiedział, że laparoskopia jest teraz bezcelowa, żeby kontynuować "leczenie" hormonami i zabieg podjąć, gdy zdecyduję się na dziecko.
I mam poważny problem - kogo słuchać? Profesor, polecany na tym forum, potwierdził diagnozę mojego lekarza, potwierdził przyjęty przez niego dobór hormonów, ale wnioski odnośnie dalszego sposobu leczenia wyprowadził inne... i co tu robić...???
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Moze wybrac sie na konsultacje do jeszcze jakiegos innego specjalisty i wtedy sie zdecydowac co dalej - nie zawsze lapaeroskopia laczy sie z decyzja o ciazy gdyz czasem decyzje mozna przesunac o kilka lub kilkanascie miesiecy na podjecie decyzji o zajsciu w ciaze ale sluszna jest uwaga ze rowniez po operacji trzeba starac sie o malenstwo bo wtedy jest latwiej zajsc w ciaze. Leczenie po operacji jednak zatrzyma rozwoj choroby ale po odstawieniu lekow sluszna decyzja byloby zajscie w ciaze. Pozdrawiam.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Masz Gosiu rację, oczywiście jedno z drugim nie zawsze musi iść w parze. Wprawdzie aktywnie dołączyłam do Was niedawno, ale czytam forum od kilku miesięcy :) Wszelkie informacje, jakie tu zamieszczacie, były mi bardzo pomocne do zrozumienia tego, co mi jest, na czym to polega, dokąd to zmierza. I za to dziękuję :) Przekonałam się o tym dobitnie zwłaszcza podczas tej ostatniej wizyty - w0 minutowej - gdybym nie wiedziała, czym jest endo, nie wiedziałabym, że choruję - lekarz nie wyjaśnił mi niczego. Zawyrokował jedynie - rozpoznanie prawidłowe, brać dalej hormony, szukać kandydata na tatusia.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: gosiak76 »

Aniu to wlasnie dzieki temu forum mozna naprawde wiecej sie dowiedziec z czym wiaze sie ta choroba - kobiety choruja i dziela sie swymi doswiadczeniami w trakcie leczenia co pomaga zrozumiec nam lepiej, ja wraz z vwd staramy sie dodac potrzebnych informacji teoretycznych wyjasniajacych ogolnie co to jest endometrioza, na czym polega i jak choroba oddzialywuje na pacjentki. Mysle ze czesto forum jest o wiele bardziej pomocne niz lekarz - lekarz nie zawsze wszystko wie bo to nie oni choruja tylko my.
Mam nadzieje ze podejmiesz sluszna decyzje i wszystko sie pouklada. Pozdrawiam.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Lilla23 »

Aniu, a jaki lekami jesteś leczona? Czasami same tabletki antykoncepcyjne to za mało, bo nie hamują całkowicie wydzielania estrogenu, a to ona najbardziej wpływa na rozwój naszej choroby. Ważne też jest, jak się bierze tabletki - trzeba to robić bez przerwy na okres, wtedy hormony mają szansę działania non-stop. Co do lekarzy - endo jest dość tajemniczą chorobą, nie wiadomo skąd się bierze, na leki każda z nas reaguje inaczej, niektóre osoby nawet bez leków mają okresową remisję i mogą żyć parę lat bez endo. Czy Twoje torbiele powodują silne bóle? Ile ich jest? Czy są duże? Od tych wszystkich czynników uzależnia się decyzję o operacji. W końcu to interwencja chirurgiczna, która też ma swoje skutki uboczne (wpływ narkozy na serce, ryzyko powstania zrostów). Przy endo rzadko kiedy kończy się na jednej operacji, więc może lekarze chcą oszczędzić Twój organizm. Ale oczywiście warto iść do innego lekarza i posłuchać, co powie. A może zmienić leki np. na Visanne, która powoduje, że nie wydziela się estrogen i ogniska endo a nawet torbiele mogą się zmniejszyć, lub nawet zniknąć (mi jedna torbiel zniknęła, druga nadal siedzi, ale nie rośnie).
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Witajcie :)
Obaj lekarze zalecili branie tabletek antykoncepcyjnych. Najpierw próbowałam brać Yaz, ale po trze dniach musiałam odstawić, ponieważ dostałam potwornego bolu brzucha i musiałam iść na zwolnienie lekarskie. Później przez pół roku brałam Qlairę, czułam się po niej średnio, ale dzielnie znosiłam w imię większego dobra. Miałam notoryczne plamienia, bóle podbrzusza i wszystkie możliwe dolegliwości. A od miesiąca Jeannine, ale tez mam po nich bóle podbrzusza, migrenowe bóle głowy, nie wspomnę o płaczliwości, mocnym rozchwianiu emocjonalnym. Początkowo po 2 miesiącach torbiele zmniejszyły się o 1/3, ale po kolejnych 4 - powrociły do swojej pierwotnej wilekości. Mam 4 endometrialne torbiele, po 2 na każdym z jajnikow - wielkości ok. 3-4 cm. Tabletki przyjmuję zgodnie z zaleceniami lekarza.
Prof. u ktorego ostatnio byłam, powiedział, że skoro tak źle znosiłam Qlairę, to podobnie będę reagowała na Visanne. Potwierdził też diagnozę poprzedniego lekarza, że powinnam brać tabletki Jeannine, przynajmniej przez nastepnych kilka miesięcy. No chyba, że zdecyduję się na podjęcie proby zajścia w ciążę, co zresztą zalecał z racji również innych czynników ryzyka bezpłodności (wiek, stres, środowisko, itp.).
Biorę więc posłusznie tabletki, kupiłam zapas chusteczek i czekam - a jak przeczytałam tutaj - jeśli wiara czyni cuda, trzeba wierzyć, że się uda :)
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: vwd »

Czesc Aniu :) Nie jest lekko sie leczyc... Mnie tez denerwuje to, ze lekarze nie sa jednomyslni i do konca nie wiem czy robie dobrze czy zle. Teraz to juz w ogole zglupialam, bo stosuje plastry, ale czuje sie lepiej bez nich, no ale musze cos brac, aby jak najdluzej w miare normalnie funkcjonowac. A co do operacji... Ile ich w zyciu mozna przetrzymac? Gdy sie ma coraz wiecej lat...
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Witaj Aniu. Dobrze by bylo gdybys sprobowala isc do jeszcze innego lekarza. Jezeli zle sie czujesz po lekach, ktore przyjmujesz teraz, to trzeba dobrac takie, ktore beda ci pomagac. Zle dobrana kurcja zamiast poprawiac stan zdrowia, pogarsza go, wiec choc to nielatwe, pomysl na powaznie o zmianie lekarza. Jezeli chodzi o zabieg, to czasami kiedy zmiany sa zbyt duze i powoduja zbyt nasilone objawy bolowe, lepiej zdecydowac sie na laparo. Jezeli bardzo cie boli, lepiej zdecydowac sie na zabieg. A jezeli chodzi o Visanne, to jest to lek ktory dziala jak antykoncepcja z tym, ze dodatkowo moze zmniejszac, a nawet likwidowac niewielkie ogniska endo. Przemysl to wszystko i porozmawiaj z lekarzem o zmianie leku na Visanne. Nawet jesli po nim bedziesz miala takie same przykre skutki uboczne jak przy lekach, ktore zazywasz teraz, to przynajmniej nie bedzie to tylko antykoncepcja, a leczenie endo. Pozdrawiam i nie ustawaj w poszukiwaniach dobrego specjalisty od endo. Aga.
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Witajcie :)
dziękuję za taki odzew na moje problemy i za ciepłe słowa. Bardzo mi to pomaga i czuję, że w końcu ktoś rozumie, co czuję. W ramach dbałości o siebie samą, poszłam do swojej dawnej pani psycholog. Bardzo mi pomogła rozmowa z nią :) Postanowiłam być dla siebie dobra i brać z talerza "najlepsze ciastka", po drodze więc malutkie malutkie zakupki ciuszkowe (spódnica jest naprawdę malutka :).
A odnośnie lekarzy i ich diagnoz. Właśnie tym drugim lekarzem, do którego poszłam na konsultację (2 tyg. temu), był jeden z utytułowanych specjalistów polacanych tutaj na forum. I on też kazal mi dalej brać tabletki antykoncepcyjne (dla celów wyłącznie związanych z endo; z innych, poki co, nie ma takiej potrzeby) i w dodatku te same, które zapisał mi po zmianie mój dotychczasowy lekarz. W przeciwieństwie jednak do mojego lekarza prowadzącego, który mówił o laparoskopii, ten odradził na tym etapie i poki co, odradził też Visanne w tym momencie.
Mam więc mętlik, bo nie wiem, komu ufać.
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: agachod1 »

Witaj Aniu. To dziwne, ze lekarz odradzil ci Visanne. Biorac je mialabys antykoncepcje i leczenie endo jednoczesnie no a tak, to nie wiem. Ciekawe podejscie. A co lekarz mowi na twoje dolegliwosci? Mam nadzieje, ze nie ze to normalne, bo jezeli tak to idz do zupelnie nowego lekarza i zobaczysz co ci powie. Pozdrawiam. Aga.
Ania37
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: czwartek, 29 grudnia 2011, 22:13

Re: czy mozna wyleczyc endometrioze lekami?

Post autor: Ania37 »

Witajcie :)
Co mowi lekarz na moje dolegliwości...no własnie w tym rzecz, że niewiele mówi. Jeśli boli - brać przeciwbólowe, jeśli dolegliwości związane z przyjmowaniem hormonów - trzeba przeczekać do min. 3 miesięcy przyjmowania nowego środka, żeby móc ocenić, jak organizm na niego reaguje. Niestety, pan profesor niczego nie tłumaczy, nie wyjaśnia, nawet mam wrażenie, że nie słucha. Czytam jednak wszędzie, że to jeden ze specjalistów w endo...i tu problem - szukać innego lekarza, z ludzkim podejściem, ktory nie wypowiada się z pozycji boga, czy wytrwać pomimo, w zaufaniu do jego kwalifikacji...
Widziałam, że ktoś polecił również w Wawie panią prof. Barcz - czy mogłybyście przekazać mi swoje własne opinie na temat (na priv. oczywiście)?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jak leczyć endometriozę?”