Endometrioza przewodu pokarmowego

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Endometrioza przewodu pokarmowego

Post autor: gosiak76 »

Endometriozę definiuje się jako obecność ektopowych tkanek endometrium poza macicą. Endometrioza przewodu pokarmowego opisywana jest u 3–37% pacjentek z endometriozą w obrębie miednicy. W przewodzie pokarmowym ogniska endometriozy najczęściej spotyka się w odbytnicy i esicy. Umiejscowione są one zwykle na zewnątrz jelita, obejmując surowicówkę, mięśniówkę i błonę podśluzową. Błona śluzowa zajęta jest bardzo rzadko, co stwarza duże trudności diagnostyczne. Dolegliwości, jeśli występują, związane są zwykle z cyklem menstruacyjnym, nasilając się w okresie tuż przed i w trakcie samego krwawienia miesiączkowego. Najczęstszymi objawami są ból brzucha i miednicy, nasilone krwawienie miesiączkowe, bolesne miesiączki, bolesne stosunki płciowe, zaparcia, niedrożność, biegunki, bolesne parcie na stolec, krwawienia z odbytnicy. W praktyce klinicznej endometrioza przewodu pokarmowego jest jednak rzadko rozpoznawana i zwykle po długim trwaniu dolegliwości. Przemiana nowotworowa na podłożu zmian endometriozy przewodu pokarmowego zachodzi bardzo rzadko. Najpewniejszym sposobem rozpoznania endometriozy przewodu pokarmowego wydaje się laparoskopia, a jej leczenie polega na częściowym wycięciu jelita wraz z ogniskami endometriozy i otaczającymi tkankami. Cykliczne występowanie objawów ze strony przewodu pokarmowego korelujące z cyklem menstruacyjnym powinno zawsze nasuwać podejrzenie tej rzadkiej choroby.

Zrodlo: http://www.termedia.pl/Endometrioza-prz ... 8,0,0.html
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Endometrioza przewodu pokarmowego

Post autor: agachod1 »

Ja mialam szczescie, ze kolonskopia nie wykazala obecnosci endometrium wewnatrz jelita. Zreszta nigdy nie mialam krwawien z jelita podczas @, wiec podejrzewalam ze tam w srodku wszystko jest ok.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Endometrioza przewodu pokarmowego

Post autor: gosiak76 »

Cieszy mnie ten fakt ze nie wkryto u Ciebie endo w jelicie - przynajmniej wiesz ze sie tam nie panoszy :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Rabarbar
Udzielający się
Posty: 38
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2012, 21:01

Re: Endometrioza przewodu pokarmowego

Post autor: Rabarbar »

Wypisz wymaluj Moja Endo wewnątrz esicy... :/
Całe szczęście jak na razie unicestwiona skalpelem.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Endometrioza przewodu pokarmowego

Post autor: gosiak76 »

Dobrze ze Twoja endo unicestwiono skalpelem i zakonczyla swoj zywot - mam nadzieje ze nie powroci przed dlugi okres czasu a Ty bedziesz sie czula tylko lepiej.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”