nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
flower1991
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2017, 20:43

nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: flower1991 »

witam,
zaczęlo się rok temu, gdy przez przypadek natrafiłam w tv temat ENDOMETRIOZA.
Zaczęłąm łączyć objaw, który mi towarzyszył (ból w odbycie podczas miesiączki). Do tej pory
nie miałam pojęcia, że to może być choroba. Myślalam, że to cos normalnego, dlatego od razu
zapisalam się do ginekologa. Lekarz powiedział podejrzenie endometriozy,dlatego zgodzilam
sie na leczenie farmakologiczne,a mianowicie tabletki antykoncepcyjne. Na początku było ok,
ale wraz z przyjmowanie tabletek zaczely sie moje problemy. Grzybica pochwy, zakażenia układu moczowego.
Zmieniłam ginekologa. Zlecił mi badania, w ktorych wyszło że muszę kontrolować TSH . Endokrynolog wykluczył
choroby tarczycy, ale zasugerował mi kontrolne badania co poł roku,ponieważ TSH znajdowało sie w granicach 4.
Ginekolog zmienila mi tabletki,ale okazalo się że zrobiła mi się torbiel (surowicza prosta),sam był zdziwiony,
bo przy przyjmowaniu tabletek nie powinny robic sie torbiele. Zrezygnowalam z tabletek anty, przyjmowalan duphaston
na wchloniecie torbieli. Torbiel była tak duża, że ginekolog wypisal mi w razie czego skierowanie do szpitala.
Torbiel sie wchlonela po 2 cyklu, miesiac pozniej kolejna torbiel nA drugim jajniku,znow duphaston.
Po odstawieniu tabletek anty moje miesiaczki stawaly sie coraz bardziej bolesne. Dosatwalam silnych skurczy
w okolicy miednicy,podbrzusza, w okolicy pępka. Z miesiaczki na miesiączki bole pojawialy sie w nowych miejscach.
Lekarka doradzila , abym zaszla w ciaze bo to najlepsze lekarswto na endo,ale ja nie wiem co zrobić...
Zastanaiwam sie nad laparoskopią, ale mam watpliwości..czy to w ogole coś da.. nie mam 100 procentowej pewności czy to endo..
Laparoskopia potwierdzilaby diagnoze... czy probowac zajsc w ciaze.. Ale najpierw musialabym obnizyc TSH...Dodam ,że bóle zdarzaja się
nawet w połowie cyklu...czesto odczuwam też pieczenie w tych miejscach,gdzie w czasie okresu mam skurcze...nie wiem co robić..doradźcie...
Dodam też że niedawno wyleczylam kamienie w nerkach....
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: gosiak76 »

Mysle ze dobrze byloby udac sie do gina I wspomniec na temat swoich dolegliwosci. Zapisz sobie dokladnie jakie dolegliwosci u Ciebie wystepuja. Czy mialas robiona cytologie ? Zastanawiam sie tez nad stamen zapalnym ktory powoduje ze odczuwasz pieczenia w okolicach skurczow. Zrosty w Jamie brzusznej rowniez moga powodowac ze odczuwasz bole ale zrosty mozna najlepiej zdiagnozowac w czasie laparoskopii a takze je usunac, co moze spowodowac ze bole ustapia.

Pozdrawiam cieplo.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
flower1991
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2017, 20:43

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: flower1991 »

No właśnie rok temu miałam robiona cytologie. Wyszło ok. Dwa tyg temu zrobiłam sobie cytologie i czekam na wyniki. Mój ginekolog stwierdził że na zabieg jestem za młoda. Mam 25 lat. I najlepiej zajść w ciążę. Zastanawiam się nad zmianą ginekologa i poprosić o opinię. Naprawdę jestem gotowa iść na tą laparoskopie żeby w końcu wiedzieć co się dzieje. Nie rodzilan jeszcze. Mam tyle obaw. Zaczęłam ostatnio odczuwac bóle pod zebrami w czasie miesiączki a to raczej nie jest normalne. Miałam ostatnio robione usg jajników. Jednak nic nie wykazało.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: gosiak76 »

Nie wiem co odpowiedziec na temat stwierdzenia tego lekarza ze jestes za mloda na laparoskopie - laparoskopia moze dac odpowiedzi a przy okazji pomoc z zajsciem w ciaze w przyszlosci gdyby okazalo sie ze w Jamie brzusznej sa zrosty, ktore mogly spowodowac zrosniecie niektorych organow ze soba. Czy zauwazylas jakies zmiany w wystepowaniu @ - zapisz sobie jak to wyglada oraz daj znac lekarzowi. Byc moze opinia innego ginekologa bylaby najlepszym wyjsciem zebys mogla dowiedziec sie czegos wiecej na temat swojego problemu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
flower1991
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2017, 20:43

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: flower1991 »

Byłam u ginekologa. Powiedział żebym najpierw zbadala jelito. A dokładniej żebym zrobiła kolonoskopie a także markery ca 125 i ca 19 9. Gdyby jednak kolonoskopia nic nie wykazała wtedy można zrobić laparoskopie.
flower1991
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2017, 20:43

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: flower1991 »

I co mnie zmartwilo. Badanie usg wykazało że nie ma dojrzewają ego pęcherzyka choć byłam w 11 dniu cyklu. Nie wiem czy to możliwe że mogę mieć owulacje w 7,8dniu cyklu.. Wtedy zaobserwowalam płodny śluz. Ginekolog stwierdził że mogę mieć krótkie cykle ale ja po obserwacji mam zazwyczaj cykl 26-28.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: gosiak76 »

W moim przypadku przy silnych bolach podbrzusza, a szczegolnie po prawej stronie, skierowano mnie do gastroenterologa na sprawdzenie jelita - okazalo sie ze mam mikroskopowe zapalenie jelita. Dzieki ustaleniu diagnozy dostalam leki, ktore bardzo mi pomogly a do tego dostalam wytyczne aby wiecej nie uzywac lekow przeciwzapalnych gdyz to one spowodowaly u mnie pojawienie sie stanu zapalnego jelita.

Mialam rowniez laparoskopie ale to juz inna bajka - wykrytu u mnie duzo ilosc zrostow w jamie brzusznej - zrosniete jelito, jajnik. To dodatkwo powodowalo bole. Diagnoza bya nieco inna niz endometrioza ale wiem przynajmniej z czym musialam walczyc.

Zycze powodzenia - moze warto zbadac jelito, a z drugiej strony moze tez warto byloby ustaic kiedy dokladnie wystepuje owulacja - w tym przypadku udac sie na badanie w 7,8 dniu cyklu zamiast w 11 dniu cyklu.

Daj znac co dalej zamierzasz aby dowiedziec sie co Tobie dolega. Czy bylas u innego gina, czy wciaz u tego samego lekarza ?

Pozdrawiam.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
flower1991
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2017, 20:43

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: flower1991 »

dziękuje za odpowiedź. Tak byłam u innego ginekologa. Jak dotąd wydaje mi się najbardziej konkretny, profesjonalny w swoim fachu.
Powiedział, że być może być to choroba Leśniowskiego- Crohna. Ale to tylko przypuszczenie. Powiedziałam mu o swoich dolegliwościach.(skurcze w okolicy odbytu, brzucha,miednicy, w trakcie wypróżniania kłucia u wejścia odbytu,niewielkie krwawienie). Ale nie wykluczył też endometriozy. Jego zdaniem najpierw trzeba podejść do badań jak najmniej inwazyjnych. Najpierw kolonoskopia, markery z krwi. Poźniej zobaczymy. Ewentualnie laparoskopia. Dla mnie to dziwne jest, że ciągu roku odkąd brałam tabletki anty, a później ptzestałam zaczęły się moje problemy (grzybica pochwy, zakażenie układu moczowego, torbiele na jajnikach, małe kamienie w nerkach a teraz być może jelita). Dwukrotnie zdarzyło mi się wymiotować, nawet przez 3 dni. Trafiłąm na pogotowie. Nic nie stwierdzili,jedynie leki przeciwwymiotne, zastrzyk. Na początku myślałam, że to wirus po prostu, ale miesiąc później znów wymioty,dreszcze, gorączka. Byłam z tym także u lekarza rodzinnego. Zrobiono mi test na bakterie w żołądku (także nic nie wykazało), bo lekarce nie spodobał mi się mój język. Dała też tabletki przeciwgrzybicze. Później stwierdziła że wszystko ok...i takie leczenie. Na razie jestem na etapie szukania jakiegoś dobrego lekarza, który wykonuje kolonoskopie:)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: gosiak76 »

Widze ze naprawde masz teraz konkretnego lekarza, ktory widac stara sie dojsc do sedna istniejacego problem z Twoim zdrowiem a to juz duzo. Trudno mi doradzic dobrego lekarza wykonujacego kolonoskopie gdyz ja jestem leczona w Anglii.
Czy wystepuja u Ciebie biegunki podczas wyprozniania sie oraz jak czesto sie wyprozniasz - zapisz sobie to wszystko jak wyglada gdyz lekarz bedzie o to pytal przed skierowaniem Cie na kolonoskopie. Staraj sie notowac wszystko zeby moc przedstawic to lekarzowi - ja sie tak nauczylam robic w Anglii oraz przed kazda wizyta mialam spisane dolegliwosci aby moc odpowiedziec jakie dolegliwosci wystepowaly oraz czy cos sie zmienio pomiedzy wizytami - wtedy latwiej bylo ocenic lekarzowi to wszystko oraz zaplanowac leczenie.
Powodzenia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
flower1991
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2017, 20:43

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: flower1991 »

Jesten teraz zbita z tropu. Byłam u u profesor gastroenterologi. Zgłosiłam jej o swoich dolegliwościach a także powiedziałam o kolonoskopii. Powiedziała że absolutnie odradza mi laparoskopie. A także ze nie ma także wskazań do kolonoskopi. Są to zbyt inwazyjne zabiegi. Powiedziała że osobiście zrobi mi rektosigmoendoskopie. Podała mi także nazwisko swojego zaufanego ginekologa tylko że niestety 200km ode mnie. Do pani profesor także przejechałam tyle że względu na to że w moim mieście czas oczekiwania był zbyt długi. I ogólnie nie mogła zrozumieć tego że byłam leczona hormonani. Powiedziała że nie koniecznie może być to endometrioza. Teraz naprawdę nie wiadomo co zrobić. We wtorek mam badanie zobaczymy czy coś wyjdzie. To w takim razie skąd te objawy....zauważyłam że lekarze,jesli chodzi o endometrioze to po prostu są jakby bezradni...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: nie wiem juz co robic podejrzenie endo

Post autor: gosiak76 »

Zycze powodzenia jutro - jestem ciekawa co wykaze w takim razie badanie. A co do ginekologa - to jezeli ufasz swemu lekarzowi to jest podstawa. Niektorzy lekarze nie wiedza co to jest endometrioza, totez staraja sie to odsuwac na dalszy plan oraz lecza na cos innego co wydaje sie I'm, ze to jest wlasnie ta choroba a nie endo. Ja mialam kolonoskopie oraz laparoskopie - nikt mi nie powiedzial ze sa to zabiegi zbyt inwazyjne - mysle ze sa to zabiegi ktore tak naprawde daja 100% odpowiedz a szczegolnie laparoskopia, czy ma sie do czynienia z endo, czy tez z zupelnie jakas moze inna choroba. Nie daj sie zbic z tropu jezeli wiesz ze jest cos nie tak z Twoim organizmeme - szukaj odpowiedzi do skutku. Pozdrawiam.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”