Badania hormonalne kiedy wykonać?

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

Witam. Leczę niedoczynność tarczycy od prawie 2 lat z przerwami, lekarstwa miałam odstawiane po uzyskaniu prawidłowych wyników. Obecnie nie leczę się choć dostałam lekarstwa ( czekam na zrobienie badań ) niedoczynność nawróciła się ale od 5 miesięcy nie mam okresu, normalny okres dostałam 4 listopada bardzo obfity, wcześniej zwykłe plamienia w kolorze brązowym czasami pojawiała się domieszka krwi albo były to bardzo skąpe plamienia, w grudniu zaś nie dostałam okresu tylko plamienie dokładnie 6 grudnia, a 30 grudnia ponownie drugie plamienie w miesiącu, zdarza się w jednym miesiącu mam jedno, dwa lub po trzy plamienia trwające po 4 dni średnio. Endokrynolog przepisał mi tabletki na niedoczynność ale jeszcze ich nie zażywam, zlecił badania ginekologiczne, usg jajników i zastanawiam się w jaki sposób zostanie wykonane to badanie u mnie skoro jeszcze jestem dziewicą.
Zlecił również badania FSH, PRL, estradiol oraz testosteron, czy wszystkie te badania robi się z krwi? Lekarz wypisał mi jedynie na kartce co mam wykonać o nic nie pytałam więcej lekarza bo myślałam że mam wykonać to co wypisał, jednak w internecie wyczytałam że FSH należy robić z LH którego lekarz mi nie zalecił, nie mam pojęcia w którym dniu cyklu mam robić te badania bo nie mam okresu :/ nie wiem czy plamienie mam traktować jak okres, czy ktoś może mi powiedzieć jak wygląda sprawa w takiej sytuacji? I co zrobić jeśli lekarz nie wypisał LH..
Do ginekologa mam iść ze zrobionymi wynikami, chciałabym wszystko szybko porodzić i nie zwlekać z niczym, a na wizytę prywatną czekam średnio miesiąc a dla mnie to zbyt długo.
Bardzo proszę o radę, bo nikt nigdzie nie jest mi w stanie udzielić odpowiedzi, a chciałabym już w styczniu iść do lekarza.
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: vwd »

Kochana nusia :) nie denerwuj sie, nie stresuj! nie panikuj :) widocznie masz mala niedoczynnosc skoro pozwolono Ci odstawic leki, bo z reguly bierze sie je juz do konca zycia. Do ginekologa nie musisz isc z wynikami, wrecz przeciwnie, on moglby Ci zalecic zrobienie jeszcze innych bad., zeby bylo za jednym ukluciem :) a USG mozna zrobic przez powloki brzuszne, wiec sie o to nie martw :) wowczas robi sie USG z pelnym pecherzem (musisz wypic ponad litr plynu), a potem z pustym :) Kiedys nie bylo USG dopochwowego i zawsze robilo sie takie bad. :) Nieregularne miesiaczki moga byc spowodowane roznymi przyczynami. A probowalas brac wit. A+E (w aptece bez recepty) 3x1? reguluje @ :) Oczywiscie, zalecam Ci udanie sie po rade do specjalisty i zycze zdrowia oraz odwagi w kontaktach z lekarzem (zawsze warto zadac jedno pyt. za duzo niz za malo). Trzymaj sie!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Badania typu PRL, FSH, estradiol robione sa z krwi - skoro lekarz nie podal LH to albo przeoczyl albo w laboratorium zrobia test na lh dla siebie ale podadza wynik FSH tylko dowaidmosci lekarza. W kazdym badz razie sa to badania robione z krwi wiec nie przejmuj sie tym - plamienia mozna zaliczyc do miesiaczek i z tego co wiem to jak moglabys to najlepiej jest zrobic takie badania z krwi w 2-4 dniu cyklu tak jak ja mialam robione takie badania - w momencie kiedy nie mialam miesiaczki to mialam isc w obojetnie jakim dniu na wykonanie tych badan zeby lekarze mogli zobaczyc co sie dzieje i podac mi wyniki podczas kolejnej wizyty. Jak mozesz to zrob badania w obojetnie jakim dniu a najlepiej zeby to bylo okolo 8 - 9 rano.

Pozdrawiam cieplutko i zycze powodzenia w dalszym leczeniu
Gosia
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

Ślicznie dziękuję za odpowiedzi!
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: vwd »

zawsze do uslug :) Daj znac jak bedziesz po bad. ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Mam nadzieje ze duzo pomoglysmy :) jezeli bedziesz miec pytanie to prosze pisz i daj znac jak wyglada sytuacja u Ciebie po wizycie u lekarza.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

To znowu ja. Ponownie proszę o radę tym razem już ostatnią :) no więc plamienie miałam 30 grudnia i trwało ono do 2 stycznia. Nie miałam kiedy zrobić badań ponieważ był Nowy Rok długi weekend a przychodnia w której robię badania była zamknięta w tych dniach. Czekałam więcej do następnego plamienia plamienie dostałam 17 stycznia na wieczór bardzo słabe dopiero następnego dnia nasiliło się ze sporą domieszką krwi. I w dalszym ciągu nie wiem jak zrobić te badania by wyszły wiarygodne. Czy mogę je zrobić bez znaczenia w którym dniu cyklu? Czasami moje cykle trwają 14 dni lub 21 a czytałam że prolaktynę należy zrobić 21 dnia a ja niekiedy tego dnia doczekać nie mogę bo pojawia się plamienie za wcześnie :( co radzicie dziewczyny? Ja już nie mam nerwów do tego mojego cyklu a badania wszystkie będę robiła odpłatnie i nie wiem ile mogę zapłacić :( a i co chodzi z tym oznaczaniem fazy? Ja mam to wiedzieć czy powiedzieć pielęgniarce który mam dzień cyklu? Najłatwiej byłoby iść do lekarza tylko zależy mi na badaniach żeby zrobić je idealnie bo lekarstwa które przepisał endo czekają jak zacznę je zażywać. Czy lek Euthyrox mógłby mieć wpływ na wyniki badań jeśli zaczęłabym brać przed zrobieniem badań? Jutro wybieram się na badania, nie licząc 17 stycznia i jak dobrze liczę jutro wypadnie mi 4 dzień cyklu.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Witaj nusia,

jezeli bierzesz jakies leki to czasem moga one miec wplyw na poziom wynikow - poinformuj o tym pielegniarke ze bierzesz ten lek to wtedy oni wezma to pod uwage.
Co do hormonow - ja zawsze mialam wyznaczane badanie na 2-4 dzien cyklu i dotyczylo to rowniez prolaktyny - a co do fazy to nie musisz sie o to martwic i tez ewentualnie poinformuj pielegniarke ktora bedzie pobierala krew albo jak juz pojdziesz do lekarza to przedstaw wynik i ewentualnie poinformuj w ktorym dniu cyklu zrobilas te badania.

zycze powodzenia
Gosia ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

Jutro w takim razie lecę i robię wszystkie badania. Do lekarza planuję iść tydzień po całkowitym zakończeniu plamienia. No i oczywiście napiszę o wynikach może komuś się to jeszcze przyda :)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Super - bedziemy tu czekac na Ciebie z niecierpliwoscia oraz na wiesci od Ciebie :)
powodzenia z badaniami :)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: domowniczka »

nusia, jak ja mialam robione bad. z krwi to zawsze dokladnie mowiono mi kiedy mam przyjsc, a jak sie cos przesuwalo to dzwonilam i pytalam :) i faktycznie informowano mnie czy lepiej dla mnie, zeby przyjsc juz czy lepiej np. za tydzien ;) B.ciekawa jestem co pokaza Twoje wyniki :)
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

Zrobiłam sobie wczoraj wszystkie 5 badań. Pielęgniarka o nic nie pytała. Zależało mi bardzo na szybkim zrobieniu ich bo już miesiąc zwlekałam z braniem lekarstw a chciałam badania zrobić przed leczeniem. Kompletnie nie wiedziałam co mam robić :( niby miałam 4/5 dzień cyklu ale plamienie było bardzo słabe praktycznie już się kończyło i nie wiem czy to ma jakiś wpływ na moje wyniki. Wyniki odbieram w poniedziałek więc się pochwalę jak wyszły ;)
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Nusia,
to wlasnie wyniki badan wykaza czy jest wszystko w porzadku czy w danym dniu cyklu jednak cos sie dzieje. Dlatego wlasnie wysylaja nas na takie badania ktore wykazuja norme lub ewentualne problemy. Lekarz bedzie wiedzial jak to wszystko zinterpretowac i na pewno wyjasni wszystkie Twoje problemy zwiazane z tymi badaniami. Jezeli czegos nie bedziesz wiedziala a lekarz nie przekaze - to usilnie zadawaj pytania bo lekarz jest po to zeby odpowiedziec na kazde twoje pytanie.
Jak w poniedzialek odbierasz wyniki to szybciutko nawet - daj znac jak juz je bedziesz miala ;)
Zycze milutkiego weekendu.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: domowniczka »

no, i co wyszlo Nusia? :) a czemu piszesz
nusia pisze: Ponownie proszę o radę tym razem już ostatnią
pytaj, radz sie, przeciez my tylko to w kolko robimy ;) ja tu jestes dosc dlugo (ooo dopiero teraz widze ile to juz czasu) i ciagle o cos pytam... 8)
Ostatnio zmieniony środa, 26 stycznia 2011, 10:13 przez domowniczka, łącznie zmieniany 1 raz.
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

Witam ponownie :) tym razem piszę z wynikami.
Prolaktyna mój wynik 95,87 norma według laboratorium 3.9 - 29.9 jest strzałeczka czyli prolaktynę mam podwyższoną z tego wnioskuję natomiast inne wyniki przedstawiają się następująco :
LH - 6.14
FSH - 5,84
Estradiol - 46.74
Testosteron - 0.76
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Nusia,
wiec zapewne masz podwyzszona prolaktyne - ale to nie koniec swiata jeszcze bo ja rowniez mam podwyzszona prolaktyne a jak na razie nie podjeto leczenia gdyz stwierdzono ze prolaktyna moze podwyzszyc sie z powodu stresu. Czy stresowalas sie robiac badania ?? czy boisz sie igly ?? czy byly sytuacje mogace wplynac na wynik ?? - wiem ze mowilas o jakims leku ktory bierzesz i ten lek mogl podwyzszyc poziom prolaktyny. W tym przypadku rowniez lekarz moze zlecic dodatkowe badania na prolaktyne z zazyciem metoklopramidu zeby sprawdzic o ile sie wtedy podniesie poziom prolaktyny i czy nie przekroczy 5-krotnosci poziomu przed uzyciem metaklopramidu.
Jak znjadziesz sie u lekarza to lekarz podejmie juz wlasciwe kroki w celu ustalenia tej zmiany.
A co do pozostalych wynikow to wydaje mi sie ze sa w normie skoro nie ma zadnych dodatkowych informacji jak w przypadku prolaktyny.
Pozdrawiam cieplutko i daj znac jak bedziesz juz po wizycie u lekarza z tymi wynikami.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

Endokrynolog przepisał mi Euthyrox jednak zaczęłam go brać dopiero od wczoraj, badania robiłam zanim zaczęłam przyjmować ten lek. Jakiś miesiąc temu brałam tabletki na zbicie ciśnienia ale lekarz zalecił brać tylko wtedy gdy ciśnienie się podwyższało więc od czasu do czasu stosowałam Captopril ale na pewno miesiąc już go nie zażywam bo ciśnienie mam w porządku.
Dzień przed badaniami trochę się stresowałam różnymi sprawami, badania robiłam na czczo, igły się nie boję :) ani pobierania.
Czy wysiłek jakieś pół godziny przed pobraniem krwi mógł mieć znaczenie na poziom prolaktyny? Szpital jest na małym wzgórzu i trochę się zmęczyłam.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Wysilek, jak i stres mogly miec wplyw na badanie prolaktyny. Wiec mniej wiecej wiemy na czym stoimy ;)
Daj znac jak Ci pojdzie u lekarza z wynikami - wiec mozemy wziac pod uwage ze to nic powaznego bo u mnie byly tez rozne skoki prolaktyny - od 40 do 80 ng/ml. Ale powiedziano mi ze to sie moze jednak zmieniac w zaleznosci od pory dnia, jak i tych dwoch powyzszych czynnikow. Nadal jednak pozostaje pod opieka lekarza i w polowie kwietnia bede powtarzac badania prolaktyny.
Trzymaj sie cieplutko ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: vwd »

nusia, tylko się nie denerwuj, bo to powoduje wzrost prolaktyny :|
Zastanow sie nad zmiana trybu zycia, bo znam dziewczyne, kt. uspokoila wszystko co sie wokol niej dzieje i jest u niej z prolaktyna coraz lepiej :) Niestety (albo stety) dopoki masz wysoką prolaktyne nie zajdziesz w ciaze. To zmora kobiet, kt. zyja w XXI wieku ;) MALO NERWOW, WIECEJ USMIECHU i bedzie dobrze :D A jesli stres nadchodzi to malenka ziolowa tabletke na uspokojenie ;) Powodzenia :) :) :)
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

A takie pytanko jeszcze mam. Od czego ta prolaktyna mogła się podnieść i mniej więcej od jak dawna taka wysoka się utrzymuje? Bo stresik lekki miałam dzień przed badaniem a takie potężne stresy miewałam z 2 lata temu. Kurcze, nie wiem czy to jakieś lekarstwa mi podniosły :( muszę poczytać na ulotkach.
Wizytę będę miała jakoś w połowie lutego lub troszkę pod koniec bo niestety idę prywatnie a lekarka przyjmuje tylko 2 dni w tygodniu, no chyba że jest tutaj jakaś kobietka która mieszka w Krakowie lub okolicach i mogłaby polecić dobrego lekarza.
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: domowniczka »

nusia pisze:Od czego ta prolaktyna mogła się podnieść i mniej więcej od jak dawna taka wysoka się utrzymuje?
dobre pytanie :) jak znajdzies zodp. to napisz ja tutaj drukowanymi literami, ok ;) Do konca nikt nie wie czemu tak bywa... jedna dziewczyna opowiadala, ze bad. ja w klinice z tego powodu i wypuscili nie stwierdzajac czemu tak jest, ale wszyscy informuja: podwyzsza ja stres, a co jeszcze... moze Ty nam powiesz? pzdr. mocno :)
nusia
Udzielający się
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 23 grudnia 2010, 11:19

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: nusia »

Kiedyś gdzieś wyczytałam że niektóre lekarstwa mogą ją podwyższać ale oprócz leków na ciśnienie nic więcej nie brałam, jedynie w zeszłym roku jakoś w sierpniu Deprim jedno opakowanie ale czy to miało wpływ to nie mam pojęcia bo w sumie jakoś w lecie zauważyłam brak okresu :( a może lekarka powie mi jakąś nowość ;) to dam znać, ale podejrzewam że będę musiała powtarzać badania.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Rowniez tabletki antykoncepcyjne moga powodowac wzrost poziomu prolaktyny - tak bylo u mnie kiedy bralam Dianette w Anglii.
Ale obecnie nie biore a nadal jest jednak troche podwyzszona.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne kiedy wykonać?

Post autor: gosiak76 »

Przysadka - podwzgorze - jajnik - to uklad z ktorym wiaze sie prolaktyna i na jej wplyw moze miec rowniez praca jajnikow.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Badania hormonalne

Post autor: gosiak76 »

Pierwsze co powinien nam zalecić lekarz ginekolog, kiedy po długim czasie nasze próby zajścia w ciążę okazują się bezowocne, to badania hormonów. Oczywiście wcześniej jeszcze przydałoby się, by przeprowadził badanie ginekologiczne ustalając, czy wszystko „na oko” jest w porządku. Dobrze jest także wykonać USG dopochwowe i sprawdzić stan jajników, w tym m.in. czy nie ma na nich cyst.

Podstawowymi badaniami hormonów są LH, FSH, PRL (prolaktyna), estradiol, TSH, testosteron i progesteron. Analizy wykonuje się określonego dnia cyklu, najlepiej by podał nam to lekarz. Najczęściej pierwsze sześć hormonów określa się w 3-5 dniu cyklu, ale może to się różnić w zależności od tego, na co nastawione jest badanie.

FSH odpowiada za dojrzewanie pęcherzyków w jajniku, wyznacza poziom rezerwy jajnikowej, jego poziom <3 mlU/ml może świadczyć natomiast o niewydolności przysadki mózgowej.

LH wywołuje pęknięcie pęcherzyka.
Prawidłowy wynik, to gdy stosunek LH:FSH jest zbliżony do 1, gdy jest poniżej 0,6 oznacza to niewydolność przysadki mózgowej, wartość >1,5 mówi o istnieniu zespołu policystycznych jajników (PCOS).

PRL – jej nadmiar może utrudniać pękanie pęcherzyka, często występują łatwo zauważalne objawy, w tym: nieregularne miesiączki lub ich zanik, mlekotok, nasilony PMS, bóle i powiększenie piersi, brak śluzu owulacyjnego.

Estradiol – przeprowadza się z FSH, by określić rezerwę jajnikową, podczas monitoringu owulacji jego wynik plus badanie USG pozwala ocenić stopień rozwoju pęcherzyków oraz określić odpowiedni moment, w którym należy podać leki mające wywołać ich pęknięcie.

TSH – hormon tarczycy, określa czy tarczyca pracuje prawidłowo.

Testosteron – hormon męski, oznacza się go przy podejrzeniu PCOS lub zaburzeń pracy nadnerczy.

Progesteron – niezbędny przy określaniu przebiegu owulacji, jest odpowiedzialny za przygotowanie śluzówki na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej.

Zrodlo: http://badanieplodnosci.blogspot.com/se ... %20badania
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”