hiperstymulacja jajnikow (OHSS)

Masz problem? Zapytaj - może ktoś zna odpowiedź!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

hiperstymulacja jajnikow (OHSS)

Post autor: gosiak76 »

Leczenie niepłodności wiąże się także z zagrożeniami dla zdrowia. Jednym z nich, szczególnie ważnym przy zapłodnieniu pozaustrojowym, jest hiperstymulacja jajników (OHSS).

Na czym polega?
Kontrolowana hiperstymulacja jajników (COH – controlled ovarian hyperstymulation) jest zasadniczym etapem leczenia niepłodności technikami rozrodu wspomaganego. Ma ona na celu uzyskanie dojrzałych komórek jajowych o wysokim potencjale reprodukcyjnym.
Gdy jednak stymulacja wymyka się spod kontroli albo organizm pacjentki reaguje na lekarstwa w sposób trudny do przewidzenia, może wystąpić zespół hiperstymulacji jajników (OHSS - ovarian hyperstimulation syndrome)
To schorzenie, które występuje bardzo rzadko, ale uważane jest za najcięższe powikłanie stymulacji jajeczkowania i jest stanem potencjalnie zagrażającym życiu kobiety. Częstotliwość jego występowania waha się od 0,6 do 10 proc.

Występowanie
Hiperstymulacja jajników pojawia się w następstwie pobudzania owulacji przy użyciu różnych hormonalnych preparatów. Występuje najczęściej po zastosowaniu ludzkiej gonadotropiny (hCG) do pobudzenia owulacji w cyklu, w którym wzrost pęcherzyków jajnikowych był stymulowany preparatami gonadotropin, rzadziej cytrynianem klomifenu lub analogami GnRH.

Czynniki ryzyka
Do czynników ryzyka wystąpienia OHSS można zaliczyć:
- wiek – OHSS występuje częściej u pacjentek poniżej 30 roku życia
- masa ciała (BMI) – zauważono częstsze występowanie OHSS u kobiet o niskiej masie ciała
- zaburzenia miesiączkowania – u kobiet z takimi zaburzeniami, a zwłaszcza z zespołem policystycznych jajników, znacznie częściej dochodzi do hiperstymulacji jajników
- powtarzalność – pacjentki z OHSS częściej zapadają na to powikłanie po raz kolejny przy ponownej stymulacji ciąża – u kobiet, które przed stymulacją były już w ciąży, do OHSS dochodzi od 2 do 5 razy częściej
- sposób stymulacji jajeczkowania – znacznie częściej dochodzi do OHSS przy stymulacji preparatami gonadotropin, niż przy stymulacji cytrynianem klomifenu

Objawy
Do głównych objawów można zaliczyć wzrost objętości jajników i uczucie napięcia w podbrzuszu. Mogą temu towarzyszyć bóle brzucha, nudności, wymioty, czasami biegunka. Objawy te wynikają ze znacznego powiększenia jajników oraz gromadzenia się płynu w jamach ciała.
W zaawansowanej postaci dochodzi do nagromadzenia bogatobiałkowego płynu wysiękowego w jamach otrzewnej, opłucnej i osierdziu, co powoduje powiększenie obwodu brzucha i narastające trudności w oddychaniu, często połączone z dusznością. Przesunięcie płynów do tych jam skutkuje zmniejszeniem objętości krążącej krwi z wszystkimi jej konsekwencjami, co w efekcie daje objawy bezpośredniego zagrożenia życia pacjentki.

Leczenie
Postępowanie terapeutyczne w zespole hiperstymulacji jajników o łagodnym przebiegu polega na leczeniu zachowawczym. Przebieg kliniczny w tym wypadku ma charakter samoograniczający. Jest to związane z samoistnym spadkiem stężenia hCG w surowicy, który występuje po około 7 dniach u kobiety nieciężarnej i po 10-20 dniach u ciężarnej.
- w przypadku łagodnej postaci OHSS objawy ustępują wraz z początkiem krwawienia miesięcznego
- postaci umiarkowana i ciężka wymagają hospitalizacji, podczas której decyzje terapeutyczne powinien podejmować zespół specjalistów: ginekolog, anestezjolog i hematolog.

Uwaga!
Jeśli jesteś leczona z powodu niepłodności wymienionymi wyżej preparatami, a pojawiły się silne bóle brzucha, osłabienie, uczucie duszności, zwiększył się obwód brzucha, a dodatkowo masz uczucie kołatania serca, koniecznie zgłoś się do lekarza. Należy wykonać badanie ultrasonograficzne oceniające wielkość jajników oraz obecność płynu w jamie otrzewnej. Wykonuje się też badania laboratoryjne oraz RTG klatki piersiowej.

Zrodlo: http://www.nieplodnosc.pl/artyku-y-i-wy ... nik-w-ohss
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: hiperstymulacja jajnikow (OHSS)

Post autor: vwd »

Zespół hiperstymulacji jajników pojawia się w następstwie indukowania owulacji przy użyciu leków, w szczególności gonadotropin. W prawidłowym cyklu miesięcznym dochodzi z reguły do powiększenia jednego pęcherzyka w jednym jajniku, z którego uwalnia się podczas owulacji jedna komórka jajowa. W wyniku działania leków hormonalnych możliwa jest indukcja wielu pęcherzyków w obu jajnikach. Wystąpienie tego powikłania wiąże się z nadmierną odpowiedzią jajników na leki. Wobec nieznanej etiopatogenezy oraz braku skutecznego leczenia, szczególnego znaczenia nabiera zapobieganie jego wystąpieniu. Można to osiągnąć poprzez: precyzyjne rozpoznanie warunków wstępnych, indywidualizowanie dawki leków, uważne monitorowanie przebiegu leczenia, przerwanie leczenia, odstąpienie od transferu zarodków, zmniejszenie dawki HCG u pacjentek szczególnie zagrożonych. Najczęstszymi objawami są silne bóle brzucha, obrzęki, wzdęcie brzucha oraz czasem objawy duszności. Objawy te wynikają ze znacznego powiększenia jajników oraz gromadzenia się płynu w wolnych jamach ciała i mogą stopniowo nasilać się stanowiąc czasem zagrożenie życia. Mogą występować w trakcie lub bezpośrednio po stymulacji (wczesny zespół) lub też kilka dni po jej zakonczeniu, jako konsekwencja rozwijającej się ciąży (późny zespół). Powikłanie to, w postaciach ciężkich jest groźne dla życia i wymaga intensywnej opieki w warunkach szpitalnych. W związku z tym ośrodek zajmujący się leczeniem niepłodności małżeńskiej za pomocą technik wspomaganego rozrodu powinien zapewnić ciągłość leczenia w razie wystąpienia powikłań.

Kontrolowana hiperstymulacja jajników dla potrzeb zapłodnienia pozaustrojowego w sposób szczególny wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu hiperstymulacyjnego, w związku z czym wskazane jest stosowanie mniej agresywnych form leczenia. Celem takiego postępowania jest uzyskanie umiarkowanej liczby komórek jajowych i poddawanie zapłodnieniu jak najmniejszej liczby oocytów, która jednak zapewnia akceptowalną szansę na ciążę. W określeniu tej liczby powinno być pomocne, uwzględnienie wyników uzyskiwanych w podobnych grupach pacjentek, poddanych analogicznym protokołom i dawkom leków.
zrodlo: http://www.kriobank.pl/index-3b.html
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: hiperstymulacja jajnikow (OHSS)

Post autor: domowniczka »

OHSS - jak zwal tak zwal... aby tylko pomoglo!...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania i odpowiedzi”