Czy biorąc pigułki antykoncepcyjne można mieć endometriozę?

Czy u wszystkich są one podobne? Czy istnieje jakiś jeden wspólny objaw? Jakie Ty masz objawy? Czy już jesteś zdiagnozowana?
pipi11
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa, 1 sierpnia 2012, 18:35

Czy biorąc pigułki antykoncepcyjne można mieć endometriozę?

Post autor: pipi11 »

Pierwszy raz piszę na forum, więc witam serdecznie wszystkie dziewczyny.
Moim problemem są występujace od pół roku ciągnąco-kłujące bóle w prawym dole biodrowym, mniej więcej w rzucie prawego jajnika. USG dopochwowe nic nie wykazało, wg lekarza ginekologicznie jest OK. W USG jamy brzusznej też wszystko OK. Morfologia i badania moczu w porządku, zapalenie wyrostka oczywiście wykluczne. Bólom okresowo towarzyszą biegunki, ale nie tracę na wadze. Gastrolog skierował mnie na kolonskopię celem wykluczenia zapalenej choroby jelit, choć w wynikach bad. krwi brak wykładników zapalenia. Oczywiście na kolonskopię idę (pod koniec sierpnia). Przeczytałam jednak artykuł o objawach jelitowych przy endometriozie i dużo rzeczy mi pasuje. Jednak od wielu lat, z przerwą na ciążę i karmienie, biorę tableki antykoncepcyjne, obecnie Yasminelle. Czy przy antykoncepcji w ogóle można podejrzewać endometriozę? Dawki hormonów przy nowoczesnych pigułkach są znikome, więc może jednak tak?
Z góry bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Może ktoś miał podobne objawy, jak ja?
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: Czy biorąc pigułki antykoncepcyjne można mieć endometrio

Post autor: gosiak76 »

Witaj Pipi,
ja nie mialam niczego podobnego co Ty opisujesz ale dobrze ze lekarz chce przeprowadzic kolonoskopie by wykluczyc zapalenie jelita - ja dzieki temu badaniu zostalam zdiagnozowana z mikroskopowym zapaleniem jelita i obecnie mam problemy prawdopodobnie ze strony jelita ponownie i mysle ze nie obejdzie sie bez dalszego leczenia. Bede trzymala kciuki aby endo nie wystepowalo wewnatrz jelita - a moze to wcale nie jest endo wiec trzeba poddac sie badaniu a pozniej zaczekac na dalsze wyniki ktore wyjasnia co sie dzieje u Ciebie. Pozdrawiam cieplo - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
agachod1
Ekspert
Posty: 1668
Rejestracja: czwartek, 15 grudnia 2011, 21:01

Re: Czy biorąc pigułki antykoncepcyjne można mieć endometrio

Post autor: agachod1 »

Ja rowniez witam cie na forum. Mysle, ze hormony zatrzymuja endometrioze. To przeciez je zaleca sie brac, kiedy pacjentka nie chce nawrotu choroby. W przypadku endo antykoncepcja to niestety jedyny sposob na jej wyciszenie. Jezeli podczas przyjmowania hormonow twoje dolegliwosci nie ustepuja, to moze oznaczac ze w gre wchodzi inna rzecz, np zalapeania jelita, o czym wspominala Gosia. Bardzo dobrze, ze idziesz na kolonoskopie. Mysle, ze to badanie da pelna odpowiedz na to, co sie u ciebie dzieje. Trzymam kciuki i zycze powodzenia. Agnieszka. :D
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy biorąc pigułki antykoncepcyjne można mieć endometrio

Post autor: vwd »

dzieki goodbyekitty za informacje
i za przetestowanie na wlasnym organizmie

a co do pyt. w temacie...
im dluzej obserwuje siebie i Was to dochodze do wniosku, ze... pigulki anty wlasnie utrudniaja nam wyleczenie endo
Marzena
Udzielający się
Posty: 28
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2014, 21:57

Re: Czy biorąc pigułki antykoncepcyjne można mieć endometrio

Post autor: Marzena »

Również witam na forum :)

Nie jestem lekarzem, ... ale ja usłyszałam od Profesora, że pigułki antykoncepcyjne nie koniecznie pomagają w leczeniu endo i wszystko zależy od składu. Są leki typowe dla schorzenia endometriozy np danazol, diphereline czy visanne, które hamują owulację. Ja też na początku brałam leki antykoncepcyjne, owszem pozwalały na wyregulowanie cyklu, ale po 10 latach urosły guzy wielkości dużych śliwek.
A odnośnie jelit ... moje jelita strasznie bolały i krwawiły, pomimo, że badania wykazały, że są czyste. Natomiast, przy badaniu manualnym proktolog stwierdził, że guzy wszczepione są po ich zewnętrznej stronie. A ponieważ były jeszcze połączone z pęcherzem, to znałam wszystkie toalety w okolicy :) I niestety,guzy uciskały nerwy, wynikiem czego był ból i drętwienie prawej nogi.

Najważniejsze Pipi, że lekarz zlecił badania, myślę, że rozwieją twoje wątpliwości. Powodzenia! Trzymaj się!

Pozdrawiam
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: Czy biorąc pigułki antykoncepcyjne można mieć endometriozę?

Post autor: vwd »

Marzena pisze: ja usłyszałam od Profesora, że pigułki antykoncepcyjne nie koniecznie pomagają w leczeniu endo i wszystko zależy od składu. Są leki typowe dla schorzenia endometriozy np danazol, diphereline czy visanne, które hamują owulację. Ja też na początku brałam leki antykoncepcyjne, owszem pozwalały na wyregulowanie cyklu, ale po 10 latach urosły guzy wielkości dużych śliwek.
Wg tego co ostatnio uslyszalam, powinno sie robic przerwy np. 2-mies.odpoczynku od pig. anty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jakie objawy mogą sugerować endometriozę?”