wiezienie za dziecko z probowki

Podziel się swoim szczęściem! Napisz, czy leczyłaś się na bezpłodność? Jak długo? Twój wpis może dać nadzieję wielu starającym się parom.
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: gosiak76 »

Więzienie za dziecko z próbówki: Sejm debatuje o in vitro
Piątek, 22 Październik 2010

Posłowie rozpoczęli debatę nad sześcioma projektami ustaw dotyczących in vitro. Dwa z nich w ogóle zakazują stosowania tej metody, a jeden przewiduje 5 lat więzienia na zapłodnienie pozaustrojowe. Stworzyli je posłowie PiS.

Pozostałe cztery projekt autorstwa polityków PO dopuszczają metodę in vitro. Trzy z nich zgłosiła Małgorzata Kidawa-Błońska, która zakłada refundację sztucznego zapłodnienia z budżetu państwa dla małżeństw i par heteroseksualnych po wyczerpaniu wszystkich dostępnych metod leczenia bezpłodności. Ku temu projektowi najbardziej skłania się premier Donald Tusk, który odniósł się do stanowiska episkopatu słowami:

Tak jak księża i biskupi nie mają obowiązku słuchania premiera czy polityków, tak politycy, kiedy są wybrani przez ludzi, odpowiadają przed ludźmi, a nie przed hierarchią kościelną.

Episkopat skierował list do marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących klubów parlamentarnych i sejmowych komisji zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser i przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Kazimierz Górny napisali w nim:

Dla urodzenia jednego dziecka dochodzi w każdym przypadku do śmierci, na różnych etapach procedury medycznej, wielu istnień ludzkich.

Z kolei Kazimierz Nycz, który niedawno został kardynałem, powiedział:

Kościół zawsze będzie przeciwny in vitro.

Autorami pozostałych projektów ustaw o in vitro są: Bolesław Piecha i Teresa Wargocka z PiS oraz Jarosław Gowin z PO. Oprócz regulacji kwestii in vitro ustawy mają też zakazać klonowania.

Jarosław Gowin proponuje wprowadzenie prawnej ochrony ludzkich embrionów, zakazu handlu i przekazywania innym osobom zarodków i gamet oraz udostępnienie metody in vitro wyłącznie małżeństwom, a w szczególnych przypadkach także samotnym kobietom. Poseł chce, by istniała możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków oraz wyklucza możliwość pobierania komórek rozrodczych od osób trzecich.

Oba projekty PiS zakazują stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego. Jednak Bolesław Piecha przewiduje możliwość adopcji zamrożonych zarodków, które już istnieją. Projekt Teresy Wargockiej wprowadza karę za stosowanie in vitro oraz niszczenie ludzkich embrionów. Za te czyny posłanka przewiduje od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Źródła: tvn24.pl, tvp.info, gazeta.pl
http://www.gadu-gadu.pl/5530805006889845981
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: domowniczka »

pozamykaja nas? :shock: :shock: :shock:
my tu walczymy o godnosc, o zdrowie, o zdrowe rodziny, trzymamy kciuki, wspieramy sie, gratulujemy, skaczemy z radosci, gdy ktorejs sie uda :) a jakis cymbal jeden z drugim groza nam wiezieniem??? co za bezdusznosc!!! co za egoizm!!! jak w ogole mozna w ten sposob patrzec na taki powazny problem jak bezplodnosc?! :shock: trzeba nie miec serca!
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: gosiak76 »

rowniez jestem tym zszokowana - jak mozna karac kogos za to ze chce byc szczesliwa osoba, doswiadczyc macierzynstwa, widziec jak dziecko sie rozwija - jak tak czytam artykul to panstwo chce zrobic z nas nie ludzi ale osoby ktore nie beda mialy swojego wlasnego rozumu tylko kierowaly sie rozporzadzeniami w zyciu. to jakis absurd. Sadze ze to jest lamanie praw czlowieka a poza tym kobiety ktore beda chcialy zostac matkami wyjada z kraju zeby tylko doswiadczyc macierzyntwa - chyba do tego ten rzad zmierza :(
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: vwd »

Gosiu, to nie rzad (widac, ze mieszkasz daleko od ojczyzny) to opozycja - PIS :)
ale rozumiem Twoje rozgoryczenie! prawda jest taka, ze nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale to my stoimy z drugiej strony barykady - to nam, chorym na endo najbardziej zalezy na in vitro... :) I sluszne jest Twoje oburzenie
gosiak76 pisze:kobiety ktore beda chcialy zostac matkami wyjada z kraju zeby tylko doswiadczyc macierzyntwa
juz wyjezdzja, niestety... Moj znajomy, kt. prowadzi interesy w Czechach opowiadal, ze tamtejszy ginekolog pytal go Dlaczego w Polsce jest takie drogie in vitro, ze wszystkie Polski przyjezdzaja do niego :shock: A ono nie jest drozsze niz w Czechach, ale moralnie zle widziane...
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: gosiak76 »

wiem wlasnie ze PiS ale myslalam ze jest nadal w rzadzie - nie jestem za zadna partia ale na pewno PiS nie bylaby nia w zadnym wypadku - a co do poczecia dziecka metoda in vitro - mysle ze prosciej jest tez w Anglii starac sie o malenstwo w ten sposob i nikt nie mowi o szkodliwosci.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: domowniczka »

mnie to oburza! inne panstwa wspieraja swoje kobiety! przeciez jesli ktos tak dazy do macierzynstwa, ze oddaje za to zdrowie, pieniadze, czas to bedzie dbal o to dziecko, da mu bezpieczenstwo, milosc, zapewni wyksztalcenie, zadba o dobre wychowanie!... dlaczego takie zdeterminowane, dobrze rokujace przyszle matki czyms straszyc?!... dlaczego im utrudniac?... Czy one nie maja prawa do wlasnego dziecka :?: :?: :?:
patrycja89
Ekspert
Posty: 721
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2010, 20:13

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: patrycja89 »

no i na całe szczęście ten pomysł został odrzucony. :)
Ktoś ostatnio się wypowiadał i powiedział bardzo mądrą rzecz a mianowicie ze o takich rzaczach decydować powinni Ci, ktorych ta sprawa dotyczy, jest wiele róznych sytuacji ale chyba dla kobiety nie ma gorszej niż nigdy nie słyszeć placzu swojego dziecka. Nie pamiętam kto to powiedział ale chwała mu za to! :)
"Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: gosiak76 »

patrycja89 pisze:no i na całe szczęście ten pomysł został odrzucony. :)
Ktoś ostatnio się wypowiadał i powiedział bardzo mądrą rzecz a mianowicie ze o takich rzaczach decydować powinni Ci, ktorych ta sprawa dotyczy, jest wiele róznych sytuacji ale chyba dla kobiety nie ma gorszej niż nigdy nie słyszeć placzu swojego dziecka. Nie pamiętam kto to powiedział ale chwała mu za to! :)
milo slyszec ze pomysl zostal odrzucony - w koncu nie dotyczy ten problem zadnej partii ktora to wymysla ale poedynczej osoby ktora wiec jaka decyzje chce podjac i to ta osoba jest swiadoma tej decyzji.
pochwalam ta osobe rowniez gdyz madrze sie wypowiedziala bo ja chcialabym doswiadczyc macierzynstwa na pewno ;)
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
patrycja89
Ekspert
Posty: 721
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2010, 20:13

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: patrycja89 »

a ktora z nas by nie chciała?
Macierzyństwo to najpiekniejsza rzecz jaka może spotkac każdą kobietę.
Nie pamiętam czy pisałam to już na forum ale jak coś to się powtórze.
Moja koleżanka, która po moim zabiegu przyszła do mnie i powiedziała ze ona również ma problemy z jajnikami, poprosiła mnie zebym powiedziała jej coś nie coś o endometriozie. Rozmawiałam z nia bardzo długo, a na koncu odesłalam ja do naszego forum, wiem ze tu była i czytała, ale nie potrafiła się przełamać by do nas dołączyc. Wiem, że ma narzeczonego już 4 lata.. też chciałaby mieć dzieci, a ginekolog jej marzenia troche ostudził, leczy sie.. i zatkało mnie gdy zapytała mi sie "Patrycjo powiedz mi gdzie jest ta sprawidliwość? Są kobiety, które nienawidzą dzieci, rodzą je i zostawiaja na śmietnikach, przed szpitalami, niektóre nawet duszą swoje pociechy, by ich nie było, by się z nimi nie męczyć.. A my kobiety, które kochamy dzieci i chcemy je mieć, obdarzyć miłościa nie możemy ich mieć? Dlaczego? Dlaczego in vitro, które jest w wielu przypadkach jedynym sposobem by zostać matką ma byc nam zabronione, dlaczego mają za to cierpieć dzieci, które niczemu nie są winne?" i co ja miałam na to odpowiedzieć? żal, żłość serce ściska, gdy się słyszy o maleństwach porzuconych na śmietnikach, wyrzuconych z okna, oglądając je w telewizji najchętniej by się recę wyciągneło i przytulilo taka kruszynkę a tacy ludzie , ktorzy maja wszystko probuja nam zabrać to co staje się sensem życia każdej kobiety. My zmagające się z endometriozą tracimy bardzo wiele w życiu, tracimy spokój, zdrowie.. cierpimy z bólu, z życia towarzyskiego, z zabaw a taki jeden bogaty polityk, czy ksiądz zabraniają nam "kochac" dzieci jakby miało wyrządzić im (politykom, księżom) to ogromna krzywdę!
"Spraw, aby każdy dzień miał szansę stać się najpiękniejszym dniem twojego życia."
vwd
Ekspert
Posty: 4069
Rejestracja: piątek, 23 października 2009, 14:24

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: vwd »

Napisalas gdzies, ze moglabys zacytowac moja wypowiedz i sie pod nia podpisac, no wiec ja dzisiaj poczulam to samo
patrycja89 pisze:My zmagające się z endometriozą tracimy bardzo wiele w życiu, tracimy spokój, zdrowie.. cierpimy z bólu, z życia towarzyskiego, z zabaw a taki jeden bogaty polityk, czy ksiądz zabraniają nam "kochac" dzieci jakby miało wyrządzić im (politykom, księżom) to ogromna krzywdę!
podpisuje sie pod tymi slowami - vwd
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: gosiak76 »

patrycja89 pisze: My zmagające się z endometriozą tracimy bardzo wiele w życiu, tracimy spokój, zdrowie.. cierpimy z bólu, z życia towarzyskiego, z zabaw a taki jeden bogaty polityk, czy ksiądz zabraniają nam "kochac" dzieci jakby miało wyrządzić im (politykom, księżom) to ogromna krzywdę!
przylaczam sie do tego rowniez - gdyz to nie my wyrzadzamy im krywde ale oni chcieli wyrzadzic nam krzywde - kobietom ktore pragna byc matkami a ie moga bo jest taka choroba ktora powoduje w nas bol, smutek i zlosc ze kobiety ktore nie chca dzieci moga je miec a te ktore tak ich pragna musza cierpiec i leczyc sie zeby tylko moc miec malenstwo ktore bedzie mocno przez nie kochane.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: hercik17 »

Mnie jest naprawę obojętne w jaki sposób będę mieć dziecko.Dla mnie in vitro nie jest złą rzeczą.Skoro kościół uważa to za grzech,bo to bóg wybiera kto ma być matką i trzeba oddać się jego woli,to dlaczego ratuje się ludzi skoro przecież bóg tak chciał.To wszystko nie trzyma się kupy
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: gosiak76 »

Ludzie dzialaja wybiorczo w temacie co jest wlasciwe a co nie - skoro wymyslono mozliwosc poczecia dziecka z probowki to widocznie mozna to zinterpretowac w taki sposob ze Bog rowniez chce aby byla i taka mozliwosc - gdyby nie bylo tej mozliwosci to na pewno nie udaloby sie ludziom tego ot tak sobie odkryc - we wszystkim sa jakies plusy i minusy a ludzie interpretujacy co jest dobre a co nie sa tylko ludzmi a nie Bogiem w tej sytuacji.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Awatar użytkownika
hercik17
Ekspert
Posty: 1444
Rejestracja: środa, 9 marca 2011, 08:53

Re: wiezienie za dziecko z probowki

Post autor: hercik17 »

Dokładnie tak samo myślę...i zgadzam się przecież to nic złego
"Codziennie upadam...codziennie się waham...codziennie podpieram...Ale dźwigam cały mój świat i dźwigać będę..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jestem w ciąży”