witam - czy to endometrioza ?

Jesteś nowy na forum? Zacznij od wpisu tutaj! Przedstaw się, a my Cię przywitamy i pokierujemy dalej.
maggi104
Pocz±tkuj±cy
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 08:10

witam - czy to endometrioza ?

Post autor: maggi104 »

Witam. :D
Jestem nowa na forum, zarejestrowałam się, bo obserwuje u siebie pewne symptomy, które zaczęły mnie niepokoić. Pewnie większość z was powie, żeby iść do lekarza, ale ja wiem co powie lekarz do którego chodzę, a dostać się do najlepszego specjalisty u mnie w mieście to jakby dostać się na samą medycynę.
Więc pomyślałam że najlepiej najpierw zapytać was, które macie praktyczną wiedzę na ten temat.
Zacznę od tego, że przez 11 lat brałam pigułki. I to praktycznie non stop z dwiema krótkimi przerwami (po miesiąc każda). Wyszłam za mąż i od maja br. roku już nie stosuje antykoncepcji. Zaraz po odstawieniu poszłam do ginekologa powiedzieć że odstawiłam, oraz poradzić się co i jak żeby przez jakiś czas nie zajść w ciąże. Trochę się zdziwiłam gdy lekarz nie zrobił szczegółowego wywiadu, nie mówiąc już o jakiś badaniach. Powiedział tylko że muszę sobie z mężem radzić, ale żeby uważać bo pierwsze 3 miesiące są niebezpieczne (większe ryzyko zajścia i ciąża mnoga). Więc radziliśmy sobie i dalej to robimy. Choć nie stosujemy żadnej antykoncepcji oprócz stosunku przerywanego.
Ale nie o tym. Po odstawieniu zaczęłam mieć bolesne miesiączki i to bardzo, a podczas reszty cyklu bóle podbrzusza i jajników (tak sądzę bo to w tych okolicach), skurcze macicy. Myślałam że to jajeczkowanie, dni płodne itp., ale od jakiegoś czasu te bóle odczuwam bardzo często. Jak siedzę na toalecie, po stosunku, a najgorsze że promieniują one do ud, a nawet na kolana. od kilku dni czuje też kłucie w okolicy lędźwi.
Miesiączki mam dziwne, co 24 dni, ale trwają 2 dni intensywnie, obserwuję tez skrzepy, koniec po 3-4 dniach, ale z reguły po 2-3 "czystych" dniach znowu występuje krwawienie. Czasem przez 1 czasem 2 dni, czasem krócej niż 1 dzień.
Nawet teraz siedząc i pisząc czuje ten ból jajników i uda a nawet i w okolicy biodra.
Co to może być, czy to może endometrioza? :( :?:
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: witam - czy to endometrioza ?

Post autor: gosiak76 »

Witaj maggi,
trudno jest stwierdzic czy to moze byc endometrioza - symptomy moga na to wskazywac ale niekoniecznie to musi byc endometrioza. W tym wypadku jedynie lekarz moze postawic ostateczna diagnoze - powinien dokonac odpowiednic badan jak usg, badanie ginekologiczne oraz przeprowadzic wywaid. Czasem niezbedne jest tez wyslanie pacjentki na badania hormonalne krwi, badania tarczycy. Rowniez moze byc mozliwosc ze lekarz moglby po przeprowadzonym usg wyslac na badanie markera CA-125. Jednak wszystko lezy w rekach lekarza i naprawde jezeli nie masz zaufania do swego lekarza to proponuje znalezc jakiegos specjaliste ktory bedzie w stanie odpowiednio Cie poprowadzic - czas ucieka a niestety zadna choroba sie nie zatrzyma wiec naprawde szkoda traic czas na lekarza dla ktorego w malym stopniu liczy sie zdrowie pacjentki lub ktory nie posiada wiedzy na temat endo bo niestety nie wszyscy lekarze posiadaja informacje o tejze chorobie.
Pozdrawiam i mam nadzieje ze uda Ci sie znalezc takiego lekarza ktory zrobi wszystko abys zaczela sie lepiej czuc - Gosia.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: witam - czy to endometrioza ?

Post autor: Lilla23 »

Cześć Maggi,
Twoje objawy nie muszą wskazywać na endo. Często po odstawieniu pigułek pojawiają się cysty na jajnikach. Nawet się mówi o cystach z odstawienia. Większość z nich znika po jakiś 3 miesiącach i nawet kobieta nie musi wiedzieć, że je miała. Ale może się zdarzyć, że któraś z nich urośnie i rozwinie się w torbiel (czyli ma powyżej 3 cm). Bolesne miesiączki ze skrzepami, mogą być objawem torbieli. Ale to najprościej sprawdzić robiąc USG dopochwowe, do tego nie potrzebujesz najlepszego lekarza, praktycznie każdy będzie w stanie stwierdzić, czy coś jest na jajniku, czy nie. Możesz też mieć zespół policystycznych jajników, ale to też widać na USG. Tak więc idź koniecznie do kogoś, kto robi USG w ramach wizyty. To podstawa. Jeżeli zaś na USG nic nie wyjdzie, trzeba będzie się zastanowić nad innymi badaniami, ale to już pokieruje Cię lekarz. Idź jak najszybciej - nie ma sensu się męczyć. I życzę, żeby to nie była endo.
maggi104
Pocz±tkuj±cy
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 08:10

Re: witam - czy to endometrioza ?

Post autor: maggi104 »

Witajcie dziewczyny. :D
Dziękuję wszystkim za porady. Faktycznie najlepiej się umówić na wizytę i mam nadzieję że dziś mi się uda, mówię tu o tym dobrym lekarzu w moim mieście. Co do zespołu policystycznych jajników to dało mi to do myślenia bo wiem że przy tej chorobie ciężko jest stracić wagę a ja od kilku miesięcy jestem na diecie i cieńko idzie utrata kg. Myślałam że po dostawieniu anty będzie leciało jak z płatka.\
Trzymajcie kciuki za moją wizytę.
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
gosiak76
Ekspert
Posty: 7372
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 10:37

Re: witam - czy to endometrioza ?

Post autor: gosiak76 »

Trzymam kciuki za Twoja wizyte i mam nadzieje ze cos sie wyjasni podczas tej wizyty. Pozdrawiam.
Zycie jest tajemnica - stawiajac kolejny krok nigdy nie wiesz co odkryjesz
Lilla23
Ekspert
Posty: 270
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 19:52

Re: witam - czy to endometrioza ?

Post autor: Lilla23 »

Problemy z utratą wagi mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych np. pracy tarczycy. Układ hormonalny jest bardzo wrażliwy i na pewno odstawienie pigułek, które się tak długo brało, wywołało tu niezłe zamieszanie. Ja też miałam taki problem - nie mogłam schudnąć, choć też nie tyłam. Jeden z lekarzy zasugerował wręcz, że tak to jest w moim wieku (po 30-tce!).
Daj znać, jak będziesz po wizycie. Powodzenia!
domowniczka
Ekspert
Posty: 1507
Rejestracja: wtorek, 30 marca 2010, 10:05

Re: witam - czy to endometrioza ?

Post autor: domowniczka »

witaj wsrod nas na forum :)
co sie zmienilo u Ciebie przez miesiac?
czy nadal mamy trzymac kciuki?
jak sie czujesz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział powitań. Przedstaw się.”